Lizaki reklamowe – jaka jest ich historia?

Lizaki reklamowe

Lizaki reklamowe

Jednym z rodzajów reklamowych słodkości są lizaki. Dostępne na rynku produkty tego typu różnić mogą się od siebie kształtem, smakiem, wielkością oraz ceną. Do wyboru są lizaki truskawkowe, wiśniowe, cytrynowe, pomarańczowe czy o smaku coca  coli. To wyrób zarówno niedrogi, jak i niezwykle skuteczny, co sprawia, że na jego zakup pozwolić mogą sobie nawet te firmy, których budżet na marketingowe działania jest mocno ograniczony. Lizakami chętnie zajadają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Produkty tego typu wręczać można na przykład podczas różnego rodzaju branżowych wydarzeń takich, jak targi. Jednymi z najpopularniejszych lizaków na świecie są Chupa Chupsy. Jaka jest ich historia?Lizaki reklamowe Chupa Chups zostały wynalezione przez Hiszpana – Enrica Bernata, który zaobserwował, że dzieci jedzące cukierki często wyciągają je z ust rękami. Postanowił on stworzyć produkt, który imitowałby jedzenie słodyczy widelcem sprawiając, że dłonie maluchów pozostawałyby czyste. Wynalazł on cukierka na patyku, czyli lizaka.

Lizaki reklamowe Chupa Chups oficjalnie zadebiutowały na rynku w 1958 roku. Początkowo marka nosiła nazwę Gol, a to ze względu na fakt, iż produkty te przypominały swoim kształtem piłkę, a usta kojarzyły się z bramką. Jako że nazwa nie przypadła konsumentom do gustu, postanowiono zmienić ją na Chups. Dodatkowo, wymyślono chwytliwą piosenkę promocyjną, w refrenie której znajdowało się wyrażenie „Chupa Chups” oznaczające „Liż Chupsa.” Nazwa ta przetrwała do dziś i jest stosowana na całym świecie.

lizaki reklamowe Chupa Chups początkowo miały logo przedstawiające dziewczynkę trzymającą w ustach lizaka. Jako że nie spotkało się ono z ciepłym przyjęciem, w 1969 roku poproszono Salvadora Dalego o stworzenie jego nowej wersji. Projekt artysty przypominał żółto-czerwoną stokrotkę. Malarz nie chciał, aby jego logo znajdowało się z boku lizaków, a to ze względu na fakt, iż opakowania słodkości mogłyby je zniekształcać. W związku z tym, zaproponował on, aby umieścić je na górze opakowania tak, aby było ono lepiej widoczne. Obecnie lizaki Chupa Chups dostępne są w ponad 100 różnych smakach.